Assalamualaykom!
W jaki sposób osiągnęłam poziom A1 z tureckiego w miesiąc? Czego dokładnie się nauczyłam? W dalszej części dokładnie odpowiem na te pytania.
Zaznaczę na wstępie, że uczyłam się intensywnie i spiesząc się. Tak. A to dlatego, że chcę zawyżać cały czas swoje kompetencje i horyzonty w zawodzie lektorki.
Ale do rzeczy.
Zacznę od opisania swojej rutyny.
1. SŁUCHANIE
Tak. Słuchanie jest najważniejsze. Oglądam cały czas serial "Yemin" (Po polsku: "Przysięga"). Słucham go bez absolutnie żadnych napisów. Ani tureckich, ani polskich, ani angielskich etc. W ten sposób to co najbardziej wpadnie mi w ucho, mówię do mikrofonu wyszukiwarki lub translatora. Wtedy wyświetla się poprawna pisownia a także potem to kopiuję i tłumaczę (jeśli z wyszukiwarki Google). Następnie robię zapiski w zeszycie, tak jak poniżej.
2. NAUKA Z PODRĘCZNIKA
Muszę przyznać, że podręcznik bardzo komplikuje gramatykę. Kiedy sama analizuję bardziej rozumiem. Ale czasami książka potrafi pomóc. Dużo nauczyłam się słownictwa, rozumiem proste teksty i słuchanki, i strasznie trudną, choć logiczną gramatykę. Dlatego warto oglądać seriale! Żeby nie przywiązywać się przesadnie do gramatyki. Tak naprawdę niemalże każde słowo się w jakiś sposób odmienia w tureckim i zwariowałabym gdybym miała cały czas myśleć o gramatyce. Dlatego punkt 1. jest bardzo ważny, by uczyć się wyrażeń i zdań. Poza tym nauczyłam się całej książki na poziomie A1, i bardzo się cieszę, że już mogę oficjalnie powiedzieć: "Mój poziom języka tureckiego jest na poziomie podstawowym A1. Już mogę zacząć uczyć się kolejnego poziomu, czyli A2".
Tak na marginesie, poziomy języków dzielą się tak:
• A1 - podstawy podstaw
• A2 - poziom podstawowy
• B1 - rozszerzone podstawy (dla mnie poziom A1, A2 i B1 to podstawowe, chociaż przyjmuje się, że B1 jest średnio zaawansowany hmm, B1 to poziom matury podstawowej, dlatego też uważam, że zalicza się do podstaw)
• B2 - średniozaawansowany (tutaj już umiemy rozmawiać na niemalże każdy temat bez żadnego oporu)
• C1 - zaawansowany (tutaj zaczynamy rozumieć i rozmawiać na trudniejsze tematy, np. psychologia etc. Tak szczerze to od stycznia roku 2024 zacznę uczyć się angielskiego na tym poziomie - bo na razie powtarzam B2, bo chcę zdać na certyfikat B2 First - kiedyś nazywał się FCE, dlatego póki co, to nie wiem jak wygląda dokładnie poziom C1)
• C2 - poziom profesjonalny
3. NAUKA Z APLIKACJĄ DUOLINGO
Nauczyłam się 17 lekcji i... niestety musiałam przerwać naukę ze względu na psujący się telefon. Ale dużo się tam nauczyłam i lepiej niż z podręcznika mi szło w tej apce.
4. PROGRAM ANKI CZYLI FISZKI
Błyskawicznie zapamiętuję słownictwo dzięki temu programowi, ponieważ odpytuje nas najczęściej tych słówek, które mamy problem z zapamiętaniem. Słówka, które szybko umiemy, odpytuje za dłuższy czas, wydłużając go po każdej prawidłowej odpowiedzi. Czyli stosuje jedną z moich bardziej lubianych metod, czyli spaced repetition (są to inteligentne powtórki, odpowiednio rozłożone w czasie).
5. PISANIE I MÓWIENIE
Każdy podręcznik zawiera różne fajne zadania na mówienie i pisanie. Jest to dla mnie zawsze obowiązek po każdej lekcji tureckiego. Czyli najpierw: poznaję nowe wyrażenia, potem czytanie ze zrozumieniem, gramatyka, słuchanie, pisanie i na końcu mówienie. Pięknie się w ten sposób wszystko utrwala, i jestem dobrze przygotowana na coraz to trudniejsze teksty.
To tyle z mojej rutyny.
Teraz chciałabym powiedzieć co się dokładnie nauczyłam (może komuś to pomoże w rozplanowaniu sobie nauki, by również osiągnąć poziom A1).
■ SŁOWNICTWO
- przedstawianie się
- powitania i pożegnania, życzenia i pozdrowienia
- kraje, narodowości i języki
- alfabet i literowanie
- różne obiekty znajdujące się w klasie i szkole
- pomieszczenia
- zwierzęta najbardziej znane
- różne przedmioty codziennego użytku
- meble
- liczby (główne i porządkowe)
- miejca w mieście
- środki transportu
- przymiotniki określające osobowość czy charakter
- codzienne czynności
- hobby i zainteresowania w czasie wolnym
- członkowie rodziny
- godziny
- przysłówki częstotliwości (typu: zawsze, nigdy, czasami, często)
- święta
- części ciała
- komunikowanie się u lekarza
- jedzenie i picie
- pory roku, miesiące, dni tygodnia
- kolory
- pytanie o cenę
- ilości, waga
■ GRAMATYKA
- osoby (ben, sen, o, etc.)
- bu, şu, o, bunlar, şunlar
- kim, ne
- mi, mı, mu, mü
- liczba mnoga rzeczowników
- değil, yok, var
- nerede, kimde
- burası, şurası
- końcówki ta/da, te/de
- wyjątki od występowania liczby mnogiej
- liczenniki główne i porządkowe
- odmiana czasowników przez osoby
- czas teraźniejszy (şimdiki zaman): twierdzenia, przeczenia i pytania
- nereye
- celownik (yönelme durumu)
- uzaklaşma durumu (ablative case)
- zdania występujące z dwoma czasownikami (czasowniki występujące z czasownikiem "istemek")
- prośby
- iyelik ekleri (zaimki dzierżawcze: moje, twoje etc.)
- "kendi" przez osoby
- "hep" przez osoby
- belirtme eki - (y)I (accusative case)
- mówienie godzin, a także o czynnościach które dzieją się o danych godzinach, oraz wyznaczanie od jednej godziny do kolejnej (od...do...)
-önce, sonra
- DAn beri oraz DIr
- dopełniacz (nın-sı-nda)
- przyimki miejsca typu: za, obok, pod, w lewo etc.
- który z... (zamir görevinde)
- porównania (czyli zdania typu: coś jest lepsze od czegoś, coś jest najlepsze), czyli tureckie "en" i "daha"
I to właśnie jest cały materiał na poziom A1. Mam nadzieję, że lista okaże się pomocna i dzięki temu lepiej będzie Ci zaplanować naukę języka tureckiego.
Dziękuję za obecność.
Leyla
Komentarze
Prześlij komentarz