ASSALAMUALAYKOM
Jest oczywiście więcej sposobów, jeśli chcesz możesz podzielić się swoimi pomysłami na naukę języków.
Jest mnóstwo metod na naukę języków. Większość ludzi chodzi albo na różnego rodzaju kursy lub uczy się na własną rękę z podręczników.
Ale czy to są jedyne sposoby z których można korzystać? Oczywiście nie. Dlatego dzisiaj pokażę inne, nietypowe a równie skuteczne i przyjemne. Spraw by twoja nauka była jak moja - czyli przede wszystkim przyjemna i równie efektywna.
Oto nietypowe sposoby na naukę języków obcych:
1. Obcojęzyczne piosenki
Możesz z tymi piosenkami zrobić co tylko zechcesz. Ale podam Ci kilka moich zadań, które uwielbiam robić:
• dyktando - próbujesz siłą rzeczy napisać choć kilka słów, które słyszysz, a następnie sprawdzić w Internecie ich poprawność a także tłumaczenie. Nawet jeśli będzie to 1 słowo to jest super, bo już w każdej kolejnej piosence będziesz w stanie bez problemu usłyszeć je ponownie
• nauczenie się tekstu piosenki na pamięć podczas śpiewania- jest to genialne ćwiczenie bo uczysz się poprawnej wymowy i łatwo zapamiętujesz o czym śpiewasz
• możesz wypisać kilka wyrażeń z piosenki i ułożyć swoje zdanie z nimi
2. Filmy i seriale
Z nimi również możesz zrobić co zechcesz. Możesz je słuchać w sposób bierny, czyli po prostu sobie słuchasz (bez napisów) i osłuchujesz się w ten sposób z melodią języka, lub możesz w sposób aktywny, czyli zapisujesz usłyszane słowa i robisz z nimi kilka zdań (pisownię sprawdzasz włączając napisy). Możesz robić sobie dyktanda pauzując co chwilę serial. Jak dla mnie póki co jest to naprzyjemniejsza forma nauki. W ten sposób bardzo nauczyłam się tureckiego.
3. Przepisy kulinarne
Szukasz jakiegoś przepisu wpisując w wyszukiwarce słowo klucz, np. w wybranym przez siebie języki wpisujesz: "przepis na... (wpisujesz to co szukasz)" oraz wybierasz któryś z przepisów i zapamiętujesz wszystkie słowa i zdania typu: mąka, jaja, wymieszać, posiekać etc. Później gdy gotujesz, spróbuj myśleć lub mówić do siebie wszystko co robisz: "Teraz obieram jabłka", "Teraz mieszam wszystkie składniki". W ten sposób od razu uczysz się np. mówić w czasie teraźniejszym lub jakikolwiek sobie wybierzesz.
4. Czytanie książek w wybranym języku
Ja prawie codziennie czytam coś to po turecku, to po angielsku, to po niemiecku etc. Ważne jest abyś analizował to co czytasz, zauważył zależności gramatyczne, które się powtarzają.
Fajnie jest też napisać krótkie streszczenie w danym języku i później nauczyć się opowiadać o tym na głos. Możesz też pisać streszczenia do serialu, i potem opowiadać w języku obcym.
5. Pisanie pamiętnika
Jest to super pomysł, bo prowadzisz pamiętnik, a po drugie zapewniasz sobie codzienny kontakt z tym językiem. Słownictwo i gramatyka same zaczną wchodzić Ci do głowy. A po roku prowadzenia pamiętnika (i więcej) będziesz mieć super pamiątkę i dużo praktyki.
Podsumowując, podręczniki i kursy nie są jedynymi sposobami na naukę. Powiedziałabym nawet, że najmniej skutecznymi. Choć ja lubię mieszać sobie wszystkie po trochu, by nie było nudno, a ciekawie.
Ja zmykam odpocząć.
Paaa
Leyla
Pokój z Tobą
OdpowiedzUsuń